Az a szép, az a szép…
Régóta foglalkoztat a kérdés, mi számít rádióamatőr tevékenységnek és technikának valamint mi a helyzet azzal, amit csak használunk, mivel készen kaptuk.
Hol a határvonal a rádióamatőr tevékenység és egy csupán nehézkes, kompromisszumos mobiltechnológia között? Miért törekszik a rádióamatőr a professzionális távközlési technikák színvonalára, akár annak árán is, hogy azt sem tudja mit csinál?
Egy saját készítésű rádió panelje felett hallgatni a szúnyogdöngicsélés-szerű hangocskákat és nézni az ugráló műszert kétségtelenül az, míg egy modern hibajavítási eljárást alkalmazó szoftverrel összedugni a rádiót és gombnyomásra üzenetet szórni valamint leillesztetni az antennakimenet után lévő komplexumot megkérdőjelezhető amatőrséggel bír. Sokak számára elfogadható, hogy elképzelni sem tudják, hogy működik rádiójuk, megint mások szívesebben dolgoznak saját készítésű berendezéssel, még akkor is, ha annak paraméterei beláthatóan csak rengeteg munkát követően érik el azon formáját, ami megközelít egy – akár csak százezres nagyságrendű – gyári rádiót.
Mivel én is ez utóbbiak csapatához tartozom, hidegen hagynak azok az állomások, amik csak bekapcsoláskész technikát vonultatnak fel és a komplexitásnak örülve hangoztatják rádióamatőr mivoltukat. A tunerrel egybeépített rádió a gyári antennával és egy hangkártyához illesztő rigboxal mindig megmosolyogtat: a tuner csak annyit tesz, hogy a végfok tudjon dolgozni, a gyári antennát elég kifeszíteni, de sokszor nem ér többet egy ugyanakkora sima vezetéknél, a hangkártya és a rádió közé pedig valószínűleg teljesen feleslegesen tesznek több tízezres készülékeket. Talán az instant rendszernek is van valahol létjogosultsága, talán csak én keresem mindenáron az éles határvonalat.
Mindenesetre semmiképp sem tudom rádióamatőrnek tekinteni azt, aki egy kínai kézi rádió megvásárlásától véli magát annak. Valahogy úgy fogalmazhatnánk meg, hogy az a rádióamatőr tevékenység és technika, amire valaki
a számára előírt ismeretek alkalmazásával válik képessé, illetve amit a tőle megkövetelt tudás segítségével elő tud állítani.
A liberalizmusnak itt nincs helye: attól, hogy valaki csak annyira képes, hogy meg tud venni egy riget és be tud kapcsolni egy számítógépet, ne hívjuk csekély érdemei elismerése mellett rádióamatőrnek.
Talán sarkítottnak tűnik, de a meglévő jogszabályaink is több tudásszinttel teszik lehetővé a rádióamatőr szerepvállalást, specifikus tudást követelve. Persze, érdeklődik az emberfia a rádiózás iránt, megveszi kínai kis készülékét, használja, használhassa, ismerkedjen vele és alakítsa ki a környezetét, amiben a hasonló érdeklődésűek egyaránt kapnak helyet – váljon ezáltal rádióamatőrré. Ha ennél is többre vágyik, szerezze be az RH rádióját és tegyen fel egy antennát, rengeteg öröme lesz benne, és tapasztalatai, megszerezett tudása alapján el fog foglalni a rádióamatőr társadalomban egy helyet. Ez jól működik, nincs is itt semmi hiba.
De az, amikor egy SDR egyetlen előre programozott processzorának környezetét két rezgőkör, egy kvarc és egy USB csatlakozó alkotja, korántsem hívható rádióamatőr berendezésnek és az, aki fel tudja telepíteni a hozzá való szoftvert, még korántsem nevezhető rádióamatőrnek csak mert kilógatott az ablakon egy drótot is.
Nos ez igen jó vitaindító.
Én amatőrnek tartom amgam, bár jelen állapotomban (látás gondok) már nem válallkozhatok komolyabb konstrukcióra :(
De.
Volt vitám egy amatőr társammal aki igen lenézően beszélt azon amatőrökről, akik nem az általa favorizált, drága (és szerintem GDO+Antennaszkóp segédletével pótolható) eszközzel kapott általuk értékelhetetlen görbesereget kirajzoló minimum Androudos telefont vagy tabletet igénylő eszközzel dolgoznak.
Én öreg vagyok néha :(
Elhiszem, hogy egy elektronikai fősulit végzett ember megtanulta, hogy azt a kütyüt miként kell használni, de érdekes módon HA8DZ Dezső barátom (és klubtársam :) a maga negyven évnyi elektromrnök tudásával nem akar ilyent állítani.
Amiért írok, az nem más, mintsem felesleges lenézni a másikat.
Egy amatőr törekedik az általa kivitelezhető legjobb berendezésre, antennára és egyéb segédberendezésre.
Ez persze az antennára is vonatkozik.
De ha valaki csak csili vili kütyüvel tud valamit kezdeni egy antennával az előttem nem amatőr csak szagember vérbeli amatőr helyett.
Nem megbántani akarok senkit csak jelezni, hogy kezd eltorzulni a szemlélet és sokan azt hiszik csak nekik lehet igazuk.
Miközben én kétkedő lévén bizonytalan vagyok.
Szerintem helyes meglátás, hogy a tudás képessé tesz valakit valamire és ő attól amatőr. Van aki antennát épít, van aki rádiót és van aki csak üzemelteti őket, de mind egy közös bázisú tudás birtokában teszi azt. Amég a rádiók nem egyetlen processzorból állnak és felismerhető a működésük, nem egy programot állítunk a gombok tekergetésével, addig az amatőr rádiónak mondható, már csak a sávok miatt is, nem? Ugyan nincs még adóengedélyem, de rádióamatőrnek tartom magam, és ez a gondolatmenet kicsit jólesik és büszkévé tesz, hogy az is vagyok.
Kezdi már valaki újra a ki/besorolást.
Túl sokan rádiózunk már, hogy szükség van szítani a feszültséget?
Talán már annyi rádióklubtag és Mrasz-tag jelentkezik, hogy képtelenség adminisztrálni?
Hátrább az egerekkel! Folyton visszaköszön a múlt, amikor néhány fő akarta eldönteni, ki az IGAZ és ki a betolakodó!
Attól még rádióztunk, és ezután is fogunk rádiózni, nem a Nagyhalak, hanem a magunk örömére!
Ez csak egy pc-net-fórum ügy, semmi több. Mindenki eldönti, hogy amit olvas a másik számitógépén (fórum), az számára fontos -e, igaz -e .. és igy tovább. Én is úgy kezdtem, hogy épitettem qrp trx -et és jó volt ha egy hasonszőrű amatőr válaszolt, de ma már hiányozna az (a svájci) az amatőr, aki civilben hivatalnok és amikor hazaér, minden nap megcsinálja a „kötelező” napi egy qso -ját. Nem ért a tecnikához, de nagyon szeret rádiózni. Szerencsére sok ilyen is van szerte a világon. Ha nem igy lenne, nem lenne értelme az egész rádióamatőr tevékenységnek, értsd: nem lenne kivel rádiózni.
Ha szeret rádiózni és örömét leli benne, birtokában van a tudással ami képessé teszi QSO-zni, az már rádióamatőr. Nyilván tudja, főleg RH-n hogy milyen üzemmód, milyen antenna, milyen rádió és szereti ismerni a másik állomás felszerelését is. Ellenkező esetben nem lenne több egy brékózó, gyertyázó meg kimenőt emlegető cébésnél. Nyilván nem másokat hív összerakni a felszerelését, hiszen akkor nem is élvezné a napi kötelező kusót. És akkor nem is lenne amatőr.
A számitógép, a rajta lefuttatott rádióamatőr kommunikációs
programmal adó-vevővé válik hangfrekvencián a hangkártyán keresztül.
Nem kell más, csak egy usb csatlakozós „pen-drive” szerű RH „rig”.
Ilyen pl. az rtl-sdr és társai, de CSAK vételre alkalmasak.
UHF -re már készült hasonló, ami ad is.
Nem lenne nagy baj ha végre lenne RTTY-JT65 QRPp USB-STICK RH -ra is.