Ezért várod hiába az új Icom Sherweng-tesztjét [FRISSÜLT]

2025. február 20. csütörtök

Minden amatőr számára iránymutató a Sherweng táblázata, azaz Rob Sherwood független és elfogulatlan összehasonlító tesztje, mely a hagyományos értelemben vett rádiózás teljes intervallumát lefedi.

Rob keze ügyében szinte minden készülék megfordult már, ami valaha kereskedelemben kapható volt. A kiváló mérnök 50 évet átfogó összehasonlító táblázata egyfajta összegző listaként rangsorolja a rádiókat a vevőjük minősége szerint, erről korábban már írtam.

A táblázatban mindenki az Icom új, kissé érthetetlen koncepció nyomán piacra dobott készülékét, az IC-7760-at keresi, ám mindhiába.

Az elmúlt hetekben váltottunk néhány levelet Robbal, melyek között rákérdeztem, hogy ugyan árulja már el, miért nem érkezik az új IC tesztje.

Mint Rob rámutat, fél évszázada teszteli a rádiókat, mely mérések mindig függetlenek minden érdektől. Az IC-7760 viszont indokolatlanul drága, és mint saját megállapításaimat is megerősítette, nem látszik az értelme. Az Icomtól mindenki sokkal többet várt, tekintve a Yaesu nagy újítását a hibrid rendszerű, a vérszegényre sikerült ezres FTdx széria után, ám ez egyáltalán nem váltotta valóra a várakozásokat. A készülék szerinte sem tud sokat felmutatni a 200 wattos végfokon kívül, mely elsősorban Japánban közkedvelt teljesítményfokozat. A felvevőpiac is nehezen megjósolható, hiszen az Apache leállított gyártású, hasonló teljesítményű készüléke mellett a Flex és az Elecraft nem készít 200 wattos rádiókat.

Véleményünk egyezik: az IC-7760 a 200 watton túl architektúrában nem különbözik a többi, hagyományos készüléktől, az egyetlen figyelemre méltó különbség, hogy az előerősítők a DigiSel preszelektor elé is kapcsolhatók. Ez az európai piacon számít többet, ám eleve nincs benne a 7850 vagy 7851-re jellemző roofing filter, ami viszont nagyon sokat számít – és aminek hiánya miatt én is menesztettem az IC-7300-amat.

Itt egy kis magyaráztot kell adni. A DigiSel egy nagyon nagy jóságú szűrő, ami megakadályozza, hogy a közeli, nagyjelű adók miatt az A/D processzor túlcsorduljon. Ha a DigiSel a sávszűrők előtt van, jó jelfeldolgozásra, ha a preamp után, nagy érzékenységre lehet számítani. Félreértés ne essék, ez a minimum azután, hogy nem egy hibrid rádiót dobtak piacra, a Yaesu pedig húsz éve alkalmazza a nagy jóságú előfokot – erről is itt írtam korábban.

Rob rámutat: a levehető előlap 100 méteres LAN lehetősége jóformán értelmetlen opció, ha olyan kiegészítőket is hozzáteszünk, mint a PW2, aminek előlapja csak 5 méterre választható le.

Egyébként Rob vár egy 7760-ra, bár a 6000 dolláros vételár miatt nem fogja ő maga megvenni. Legutóbb mellesleg egy IC-705-öt és egy FT-710-et vett saját célra, hordozható és otthoni rignek. Már eladta őket, és mint korábban megjegyezte, a Yaesun vesztett a legtöbbet.

A listához legutóbb az Apache G2 lett hozzátéve, ám nem fog tesztelni Flex 8600-at, amíg az új DSP szoftver el nem készül hozzá.

Rob – NC0B – azt is elárulta, hogy ő maga mit használ, sőt, egy képet is küldött a rigekről. Ha valakitől, hát a világ vezető véleményvezérétől igazán el lehet fogadni, hogy mindhárom asztalán fő helyen pihenő, 7 éves IC-7610 bizony egy jó készülék, amiben mindkettőnk meglátása szerint sokkal több van, mint az IC-7760-ban.

 UPDATE  A cikk megjelenése után Rob épp egy nappal jelezte: érkezett hozzá egy IC-7760, nagyjából 10 nap múlva várható az eredmény!