Lehullt a lepel az ICOM válaszcsapásáról
A HamFair 2015-ön tegnap debütált az Icom megkésett válasza, az IC-7300. A tokyói felvonuláson három verzió mutatkozott be a HF-50MHz készülékből; az alap változat, mely 100W kimenő teljesítménnyel bír, az 50 wattos IC-7300M és a 10 wattos IC-7300S.
A készülék az IC-7200-at váltotta és az egy éve megjelent FT-991 vetélytársának szánják.
A gyár az alapfunkciók mellett büszke a valós idejű, nagy sávszélességű, valós idejű spektrumképre, mely a kisebb kategóriába elsőként adoptált közvetlen RF mintavételezésnek (lásd lejjebb) köszönhető.
A rádiót elődjétől eltérően egy feltűnően nagy, színes TFT kijelzővel szerelték – mely a kor elvárásainak megfelelően érintős – és kapott egy belső antennatunert is.
Nem hiányozhat a nagyobb testvéreiben megszokott SD kártya foglalat sem, ami hangot és beállításokat rögzít. Természetesen az alumíniumvázas rig hátlapja kapott egy USB portot is. Kategóriaidegen lenne, de igazán elfért volna rajta még egy antennacsatlakozó is.
Az igazán meglepő a várható ára, amit 1000 euróval a 7200 alá, 150.000 japán jen, azaz 340 ezer forint környékére pozicionáltak. Ennek ellenére a koncepció úgy ahogy illeszkedik a hordozható, sávhiányosnak tűnő készülékek sorába, amit legutóbb a jócskán kevesebbet tudó IC-7200 képviselt az Icomnál.
A 2m és 70cm ebből is hiányzik. Igen meglepő döntés ez a gyár részéről, hiszen vetélytársa, a Yaesu ezeket a sávokat is kínálja az azonos kategóriájú 991-ben. Úgy tűnik, az Icom a jelfeldolgozás terén kíván a Yaesu elé vágni.
A készülék – szemben a kategória vetélytársával, a Yaesu FT-991 szuperheterodin rendszerével – egy közvetlen mintavételezési eljárást követ, ami szerint a bemeneti sávszűrők után az A/D konverzió következik. A digitális jelet az FPGA processzor dolgozza fel, majd egy másik fokozat alakítja újra analóg jellé. Ez korábban csak a gyár nagyágyúira volt jellemző és ezt a Yaesu még nem implementálta az olcsó kategóriába – viszont sejtetni engedi a vetélytárs következő lépését.