Nem kérnek milliókat az antennáért
Riasztó rész jelent meg az április 28-i Magyar közlönyben, melyre minden rádióamatőr felkapja a fejét. Nyugalom, egy jogszabály összetett, nem kell temetni a HA prefixet. Hogy megnyugodjunk, vizsgáljuk meg a teljes kontextust. És egyáltalán: mikor kell engedély? Milyen méretek jelentik a határt? Rakjuk rendbe az egész kérdést.
A Magyar Közlöny a 5/2011. (X. 6.) NMHH rendeletet 5.§-át egészíti ki oly módon, hogy annak 2015 április végétől hatályba lépő módosítása a rádióamatőrök antenna és antennaoszlopaira vonatkozva immáron eltérően tartalmaz rendelkezést az egyéb célú, építménynek minősülő antennatartó szerkezetekkel:
(5f) Rádióamatőr tevékenység folytatásához az antenna és antennatartó szerkezet elhelyezése esetén mind az építési engedélyezési eljárás, mind a használatbavételi engedélyezési eljárás díja 100 000 Ft, amennyiben a kérelmező a Hatóság által nyilvántartásba vett, érvényes rádióamatőr engedéllyel rendelkezik és az építményt a saját tulajdonában lévő ingatlanra, állandó jelleggel telepíti. A fennmaradási engedélyezési eljárás díja megkezdett folyóméterenként 70 000 Ft, de legfeljebb 2 500 000 Ft.”
Ez nem azt jelenti, hogy az antennák – mert ugye ennek oszlop vagy tartó nélkül is van mérete – és az oszlopok, tornyok ezentúl fizetősek lesznek, hanem azt, hogy a létesítésekor korábban is építési engedélyezési eljárással érintett ilyen szerkezetek illetéke e rendelet szerint szabott. Eddig is építési engedélyezési eljárást kellett lefolytatni meghatározott esetekben (lásd lentebb), és eddig is illetéket kellett fizetni a felsorolt mozzanatokért.
A fenntartási illeték mértéke minden pontban megegyezik a nem rádióamatőr tevékenység folytatásához gyakorolt antennatartó szerkezet illetékeivel, ami újdonság, hogy a tevékenységhez felsorolták az rádióamatőr engedélyt és az engedélyes tulajdonjogát. Ennek az építmény besorolhatósága miatt lehet szerepe, aki komoly tornyot állít, annak könnyebbséget hoz.
Kiegészítés: fennmaradási engedély akkor kell, ha van építményed, amit engedély nélkül, attól eltérően, vagy engedélyezés előtt stb. húztak/húztál fel, és meg szeretnéd tartani. Építményen ugye egy házat, vagy 6 méternél magasabb antennatartót is érthetünk. Gyakori, hogy egy megvásárolt ingatlanon valaki talál egy garázst, amit szeretne megtartani.
Jogszabályt értelmezni mindig csak teljes egészében, egyes részek a kontextusból való kiemelése nélkül szabad. Fontos tudni azt is, hogy a jogban nem járatosak könnyen siklanak át mindazon fogalmak felett, ami külön magyarázatra szorul egy jogszabályi egység megfelelő értelmezéséhez.
Egy antennaoszlop építése még az OTÉK (253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet az országos településrendezési és építési követelményekről) ismeretében is bonyolult kérdés lehet. Az épület legmagasabb pontja és a megváltoztatás fogalmától az építésig és az építmény besorolásáig rengeteg ismeretet igényel.
Egy biztos: ha a tetőre az épület tetőzetén helyezünk el antennát tartószerkezet építése vagy a máshol összeszerelt felállítása nélkül, azt jogilag az épület legmagasabb pontja besorolással sem illethetjük, nem kell építési engedélyeztetési eljárással sem bajlódnunk. Jogszabály ezekre a magassággal kapcsolatban kimondja: …valamint tartozékaik figyelmen kívül hagyandók. Azért a légteret ne változtassuk meg – HI. A törvényt olvasva zavaró lehet egyes helyeken a 7,5 vagy 6 méteres beépítési magasság emlegetése: nyugalom, ha antennaként nem építményt létesítettünk, ez a törvény nem vonatkozik rá.
Egy antennaoszlop vagy torony általában melléképítmény (rendeltetésszerű használatát, működtetését elősegítő, kiegészítő rendeltetésű építmény) besorolást kap (j. pont) szintúgy, mint a zászlórúd, de a magassága és kiterjedése speciálisan szabályozott.
És itt jön a 14/2013 (IX. 25.) NMHH rendelet az elektronikus hírközlési építmények elhelyezéséről és az elektronikus hírközlési építményekkel kapcsolatos hatósági eljárásokról, ami minden antennatartó szerkezet meghatározást az építmény fogalma alá való tartozás feltételeként említ:
antennatartó szerkezet: olyan hírközlési rendeltetésű műtárgy – a vezeték nélküli hírközlés sajátos építménye -, amely antenna elhelyezésére szolgál.
Ez az a pont, ami miatt kedves kolléga nem lesz bajod a magas oszlopból sem, mivel az megkérdőjelezhetően sajátos építmény, és megkérdőjelezhetően hordozza az antennát, ha arra csak egy dipólt feszítő szigetelő huzal van kötve. A 30 méteres rácsos torony határmezsgyéjét ne lépjük át, és nem lesz baj.
Ja, hogy jogszabályt mutassak, hogy megnyugodjunk.
18. § Építési vagy bontási engedély, illetve bejelentés nélkül végezhetőek az alábbi építési tevékenységek:
a) az antennák és antennatartó szerkezetek kivételével az építtető tulajdonában álló ingatlan határán belül végzett építési tevékenység;
b) 4,0 m2-nél nem nagyobb alapterületű és 3,0 m-nél nem magasabb elektronikus hírközlési építmény földfelszínen vagy – az építmény tartószerkezete megerősítésének szükséglete nélkül – építményen való elhelyezése vagy bontása;
…
f) antennatartó szerkezet létesítése vagy bontása, ha annak bármely irányú mérete, a legnagyobb fizikai kiterjedése a 6,0 m-t nem haladja meg;
g) az antennatartó szerkezet méretétől függetlenül a szerkezetre antenna felszerelése, ha az antenna bármely irányú mérete a 4,0 m-t nem haladja meg;
Itt látható az a határ is, ami az építményt és az ahhoz szükséges építési engedélyt jelenti. Furcsa, hogy az oszlopra egy dipólt már nem tehetünk fel elvileg akkor sem, ha az a telkünkön belül marad.
Mindent összegezve: meglátásom szerint csak két illeték változott, ami rádióamatőrnek 100-100.000 forint lett. Ha a korábban nem engedélyeztetett, 6 méternél magasabb tornyot utólag akarod engedélyeztetni, akkor mélyen a zsebedbe kell nyúlnod. A megoldás: eldöntöd, és engedélyt kérsz a felállításra – mint építmény.
Sok minden van leírna, a lényeg az, amennyiben az antenna 6 méternél magasabb árbocon van és az antenna bármely mérete meghaladja a 4 métert fizetni kell. Az összeg nagysága attól függ, hogy mit akarunk. 10 méteres árboc, torony tervezés 100.000.-Ft dipól a hossza mínusz négy méter szorozva 701.000. Igaz ha 144-en dolgozunk akkor az antenna nem sokba kerül.
Kérdésem: Ha nekem összesen egy 50 centiméteres l/4 körsugárzó antennám van,
ami a háztetőn van elhelyezve, ez az összes hosszúság, akkor kell e fizetnem és mennyit? De ha szobaantennám van a lakás legmagasabb pontján, a szekrény tetején akkor erre milyen jogszabály vonatkozik??
A jogalkotók legyenek büszkék rádióamatőr sportolóinknak kimagasló nemzetközi teljesítményeire! Bátorítsák és pártfogolják rádióadó engedélyes és aktív versenyzőink tevékenységét,mert ez a nemzetközi életben a magyar emberek alkotókészségét igazolja valamint fokozza hazánknak hírnevét a nemzetközi rádióamatőrök között!!
A háztetőre szerelt antenna külön tartószerkezet nélkül tetszőleges magas lehet. Tartószerkezetnek értelemszerűen nem a hajlított vasat kell érteni :) Antennán pedig nem egy KH „szivart” :) GP-k, Diamondok, gond nélkül szerelhetőek háztetőre.
Ezt honnét vetted? Antenna torony hirközlési építmény, 200000Ft .
Mi van akkor ha helyi építési szabályzat nem engedi?
Kérdés:
Mi a helyzet a gyári 5 és 7 méter hosszú Diamond antennákkal?
Azokra is kell engedélyt kérni-fizetni, egy 3m-es tartó csőre rögzítve?
Az antennatartó engedélymentességének feltétele a 4 méteres antenna. Háztetőre bármekkora antennát feltehetsz, ami egyéb szabályt nem sért meg, de a ház magaspontját nem változtatod meg vele.
Sajnos egy 6 méteres engedély nélkül telepíthető oszlopra a jogszabály nem enged 4 méternél nagyobb antennát tenni, ez a „ÉS/VAGY-lagos” feltétel.
Sajnos az antennatartó szerkezet már lehet engedélyköteles, ugye majdhogynem mindegy, hogy háztetőn van-e. Majdhogynem. Csakhogy a helyi rendeletek a különböző övezetekben sokkféleképp rendelkezhetnek. Ez inkább helyi sajátosság által lehet gátolva.
Az antenna torony lehet az is, de a tartó nélküli antennára külön rendelkezés van, lásd korábbi hivatkozások megjelöléssel. Az építési jogszabályokat helyi önkormányzati rendeletek mellett több egyéb jogszabály alapvetően meghatározza. Több aspektusát helyi hatáskörbe utalja, egymással nem szabad ellentmondásban lenniük és a helyi rendelet nem revideálhatja a törvényi rendelkezést. A helyi rendeleteknél és az alapvető szabályozásnál is a különböző ÖVEZETEK (tanyasi, kertvárosi, nagyvárosi, stb.) rendelkezéseit is figyelembe kell venni! bonyolult és összetett értelmezést igényel, városa válogatja, hogy mit nem építhetsz annak ellenére, hogy a törvény megengedné – csak épp harminc passzussal később más hatáskörbe utalja.
Találtam egy összefoglalót, a hatóság is a mrasz ostobaságát hessegette csak el. Valódi érdekképviselet nem történt, az alapvető és már ezerszer tisztázott tényeket magyarázták csak el nekik, a részletek és a kitétek nem kerültek szóba. Erre a jogászuk is képes lett volna, vagy elolvashatták volna ami fent két cikkben is le van leírva.
http://www.mrasz.hu/forum/viewtopic.php?f=6&t=25#p157
Kérem, hogy aki tisztában van a helyzettel, annyit segítsen, hogy az egyszerű kérdésre egyszerűen válaszoljon, mert sokunknak ez lenne érthető. Nem kell megsértődni, meg szeretnénk tudni mi a határ. A korábban feltett kérdésemre mi a válasz? Melyik engedély, és illetékköteles?
3m cső + 3m antenna (összesen 6m): igen vagy nem,
3m cső + 5m antenna (összesen 8m): igen vagy nem,
3m cső + 7m antenna (összesen 10m): igen vagy nem.
3m cső + 3m antenna (összesen 6m): igen
3m cső + 5m antenna (összesen 8m): nem,
3m cső + 7m antenna (összesen 10m): nem.
A maximum, ameddig elmehetsz: 6m cső + 4m antenna (összesen 10m). Nem az össz méret számít, hanem a tartó és az arra felszerelt antenna hossza külön-külön. Ez jogszerű, nem pedig életszerű. A hatályos 14/2013. (IX. 25.) NMHH rendelet, 18.§. f.) és g.) pontja alapján.
Kicsit az az érzésem hogy céltalanul tárgyaltak. Inkább csak tájékoztatást kaptak arról, ami fórumokon már néhány óra alatt kiderült. A nagy célok, hogy legyen jobb,nem egy tárgyalási alap. Milyen módosító indítványokkal mentek oda? Bár jobb is, hogy nem módosít az, akinek az nmhh kell hogy elmagyarázza, amit el is tud olvasni, ha ért hozzá. Úgy tűnik nem ért hozzá. Hát akkor ne is javasoljon módosítást. Meg lettek nyugtatva és ki lettek tessékelve. Egyáltalán mi volt a céljuk és kik mentek? Szakemberek?
Pontonként összeszedve a problémás rész és kidolgozott megoldási javaslat. Így lehet ezt. Kíváncsi vagyok, lesz-e munkacsoport a hatóság részéről létrehozva, illetve a közzététel előtt lesz-e módosítási tervezet egyeztetés. Kíváncsi vagyok, jelenik e egyáltalán meg módosítás. A Pannon fórumán egyszer olvastam egy jó hosszú hozzászólást csokorba gyűjtött javaslatokról. Megvan az még valakinek?
Megint megerőszakolják a fizikát, a nem hozzáértő jogászok!!
Lassan ott tartunk, hogy rövid antenna és nagy büdi gőz, mint a hadseregben!!!!
Jól látlak, de nem hallak! A hívatal szakmailag nem tudja alátámasztani,- talán nem is akarja – meggyőzni a bürokratákat! Néhány nagy városban mikor tünnek el a GSM szolgáltatók bazi nagy és magas torzói a házak tetejéről?
Az amatőr azért amatőr mert nem nagy pént fektet a hobbyjába!!!!!
Nem ártana ha a hívatalos emberek elolvasnák és magáukévá tennék, mit jelent a rádióamatőrizmus!!!!
Az átjátszó hálózatot nem a MRASZ tartja fent!
El kellene olvasni, hogy mit ír a MRASZ Alapszabálya a feladatokról!!!!!
Nem kéne öröké bűnbakot keresni, a MRASZ helyesen jár el az Alapszabályzata szerint!!
25 év után megint ott tartunk, hogy a megujjúlni képtelen, soha nem volt amatőrök mondják meg mi legyen a tutti a rádióamatőrizmusban!!!!
Számos alkalommal találkoztam értetlen emberekkel, akiknek az elmúlt 80 év kevés volt a rádióamatőrizmus létrejöttéhez és elterjedéséhez. Fizika tanár barátaimmal beszélgetve tudtam meg, hogy a mai humán tankönyvek számára ez a minden tekintetben dicsérendő technikai tevékenység teljességgel hiányzik. Tavaly tavasszal több győri amatőrtársammal együtt beadvánnyal fordultunk a Nemzeti Média és Hírközlő hatósághoz az átjátszóállomások felesleges indítgatása és a létrejött összeköttetések zajjal, üres vivővel és bekiabállásal zavart kelteni szándékozó, ismeretlen személyek
szitkozódó és gúnyolódó tevékenységek szankcionálása tárgyában.
1959 március 5. én vizsgáztunk a Győr Megyei Rádióklubban a KPM kihelyezett bizottsága elött. 1961 ben kaptunk akkor 5 URH egyéni engedélyt. HG1SE, HG1
SF, HG1SE. HG1SI, HG1SJ, később még HG1SH. Ezzel egy időben több rh engedélyt is kapott a Győri Megyei Rádióklubhoz tartozó amatőrgárda. Itt lett
híressé a széles körben ismert HA1KSA hívójel két operátora Frici Bácsi és Szilárd bácsi akik valamennyi nemzetközi versenyen szereztek dicsőséget a Győri Klub hívójelének és az egész magyar amatőrtársadalomnak.
Frici bácsi a HA1KSA vezetőoperátoraként később a Ganz Villamossági Gyár üzemorvosaként dolgozott, és itt Budapesten HA1KF egyéni és HA1KBF kollektív hívójelet kapott. Szilárd bácsit HA5KHR hívójelként ismerte meg az éter.
Csak az átjátszóállomások 1970 utánni üzembehelyezése után tapasztaltunk éretlen fiataloktól erőszakos közbelépést erőszakos rendzavarást a QSO k idején. Szerintünk minden amatőrnek közös erővel kellene foglalkozni szívós és kitartó megfigyeléssel a zavaró állomások bemérésével akik tevékenységükért akár a készülékük elkobzásával de ha engedélyes amatőr zavar, akkor az adóengedély azonnali bevonásával, meghatározott időtartamig, vagy végleg.
Ami a 4 méter hosszú antennák engedélyezését illeti,magam is leveleztem a Hatósággal, mondva, hogy szerintem büntetni kellene azokat a rádióhullámokat, jogászi logika szerint, amelyek a Hatóság döntésével ellenkezve nem akarnak beleférni egy 4 méter hosszú vizszintes vezetékbe. „Nem fogadható el az az érv, hogy vannak 10, 20 és 40 méters rádióhullámok is, hosszabb vezeték csakazérti nem engedélyezhető” Meg kell idézni Maxwell, Hertz és Thomson Urakat, hogy ez itten aegy speciális magyar jogszabály aminek hatályát még az Ő állításuk ellenére is a rádióhullámok KÖTELESEK BETARTANI” (Ezt onnan tudom, mert néhai nagybátyám dr Szemethy Nándor mint vérbeli jogász ugyan ezt mondaná!) … MIKÖZBEN EGÉSZ EURÓPA ÉS A VILÁG AMATŐR ÉS EGYÉB RÁDIÓS TÁRSADALMA HALÁLRA RÖHÖGI MAGÁT EZEN!! TISZTELETTEL ÜDVÖZÖL és sok 73at, DX et kíván Robi Bácsi aki most töltötte be 78. életévét, mint ex HG1SF HG1DCR jelenleg tavaly júniustól máig még egy ideig HG5AZ. QTH Gazdagrét.
Kedves kommentelők.
Én vásároltam egy városban levő telephelyet, amin van egy kb30-35m magas antennatorony.Van ezzel nekem valami kötelezettségem vagy fizetnivalóm?
Előre is köszönöm a választ. ja, nem használom semmire.
Szia!
Ha eddig nem bántották, akkor már semmit. Ha útban van, csendben döntsd le. Valószínűleg találsz amatőrt, aki magáért a toronyért cserébe eltünteti :
Szia!
Igaz, hogy 9 éves topic, de…
Akkor ha jól értelmezem a jogszabályt: ha építek a kertembe egy „rádióházat”, megerősített tetővel, akkor abból bármilyen magasságú torony kiállhat?
Gyakorlatilag igen. De legyen „ideiglenes” torony. Akkora dolgot tárolsz a telkeden amekkorát csak akarsz ;)
Tamás, csak összeáll :)
Ha 6 méteres cső lehet, és rajta 4 méteres „antenna”, akkor lehet egy 10 méteres cső is, aminek a végét fehérre festem.
A dipólról nem szól a „jogszabály”.
Tehát akkora dipólt feszítek ki, amekkorát csak a kert hossza elbír.
Antenna? Nem ruhaszárító, érintésvédelmi földeléssel.
A többi elmebeteg „jogszabályt” pedig módosíttatni kell. Nyilván a MRASZ ezt eddig is megtehette volna. Ezt kár a politikára fogni, mivel szakkérdés. Rendesen előkészített és szakmai vitára bocsátott jogszabály-tervezet simán átmenne, csak épp az a megkülönböztetés maradt ki, ami az amatőr (nonprofit) rádió „szolgálatot” elkülöníti a profitorientált távközlési szolgáltatótól. Nyilván, lehetnem megkötés, hogy csak abban az esetben minősül amatőr rádió-építménynek, amennyiben nincs rajta nem amatőr eszköz, pl. WiFi vagy GSM antenna, Helium hotspot, stb.
De a jövőre nézve ezt a jogszabályt módosíttatni kell, mert nem jó
Építmény, antennatartó szerkezet, távközlési berendezés, tárolás, szolgáltató, antenna, hész, és a többi. Ezek azért bonyolultabbak, mint amivel egy rádióamatőrnek foglalkozni kell. A mrasz semmilyen módosítást nem tehet, egy érdekérvényesítő szempontból impotens sportklub, semmi több. A jogszabályok jelentős része nem értendő rádióamatőrre, mert gazdasági tevékenységhez köti az üzemeltetést. Nincs egy egységes, antennatartókra vonatkozó jogszabály, nem ilyen egyszerű a dolog.