Most akkor Icom vagy Yaesu?

2025. április 07. hétfő

Sokan mondták, hogy döntsem már el, Icom- vagy Yaesu-párti vagyok-e. Nem kell eldönteni semmit, ilyen kérdés valójában nincs is. Ahogy nem lehet dönteni Intel és AMD, úgy Icom, Yaesu, vagy Kenwood között sem.

Más készülékek, másra valók, más a koncepció, a technológia. Ez utóbbi napjainkban egyébként is már jóval eltávolodott attól, hogy egyértelmű választ lehessen adni egy ilyen kérdésre.

Annak idején Yaesu-párti voltam, imádtam a kategóriáit. Az FT817-től az FT-1000MP Mark-V-ig minden egy fantasztikus spektrum volt, az idővel kiforrott hibáik ellenére is. Majd amikor jött az arculatváltás és az évtized fordulójában a második körös (1200, 3000) FTDX-készülékek, már lehetett érezni, hogy a Yaesu nagyon rossz irányba állt. A felsőbb kategóriás készülékeket fejlesztette, csinálta ugyan, ám igazából nem tudta meglépni azt a szintet, ami akkor már az Icomnál kezdett kibontakozni például a nagyképernyőt illetően, a külső sávmonitorok finoman szólva is megmosolyogtatóak voltak. Ez csak egyetlen felszíni példa, ami leginkább ordít a sorozatról.

Ekkor váltottam át én is Icomra. Egy új hangulat is érkezett, és rendkívül meg voltam elégedve vele. A Yaesuval szembeni fenntartásaimat pedig tovább növelték az előző évtized őrültségei, amiket a cég művelt egészen addig, amíg ki nem adták a uTune-t, aminek mostani változata a VC-Tune. Ezzel viszont olyan minőségű készüléket dobott piacra, amely gyakorlatilag alternatíva nélküli a felső kategóriában, ráadásul az arcvesztés miatt a legolcsóbb is.

Az Icom sajnos a 7760-nal sem hozta ezt a megoldást, illetve nem is mutatott semmit, ami ennek alternatívája lenne. Ezért most nem a felturbózott 7610-re, hanem egy új FTDX-re váltottam. Ez finoman szólva sem az a kezesbárány, mint az Icom volt, ám minőségében valami egészen elképesztő. Köröket ver az Icomokra és a Kenwoodokra, bár ezek alacsonyabb kategóriás készülékeikben  is nagyon jól megfogták azt az irányt, hogy kevesebb menü, több kezelőfelület.

A Yaesu ezt sajnos nem képes meglépni. Nem igazán foglalkoznak a felhasználókkal, bár a torz kínai külsőtől szerencsére távolodnak. Ha kijönne akár az Icomtól, akár a Kenwoodtól egy olyan készülék, amely hangolható, nagy meredekségű preszelektort hordoz, valószínűleg újra kellene fogalmaznom azt a választ, ami jelenleg annyi, hogy rádiózás élményét a felsőbb kategóriákban az Icom, a versenypontokat viszont a Yaesu szállítja.