Trio, Kenwood, JVC és egy kis gúny – meglepetést hozhat a céghármas
A régi Trio feltűnt a Kenwood JVC korszakában is, ám ez csak egy gúny volt a hülyeségekkel tolakodó Yaesu felé. De mi ez a három márkanév? Hogy jön vissza a Trio és mit fricskázik a legmegfontoltabb japán?
A Trio és a Kenwood márkanevek közötti kapcsolat a tulajdonosi háttérben rejlik, a Trio ugyanis a Kenneth Wood nevéből származó Kenwood előző márkaneve volt. A Kenwood Corporation, amelyet eredetileg Kasuga Radio Co. Ltd.-nek hívtak, 1946-ban alakult Japánban. Az 1960-as években a cég nevét Trio Corporation-re változtatta.
A nyolcvanas évek elején a Trio márkanevet leváltották, és Kenwood néven kezdték forgalmazni a termékeiket.
A Kenwood Corporation és a JVC (Victor Company of Japan, Ltd.) 2008-ban egyesült. Ennek célja az volt, hogy erősítsék piaci pozíciójukat, kombinálják a technológiai és gyártási kapacitásaikat, valamint szélesebb termékkínálatot biztosítsanak az ügyfelek számára. Az új vállalat JVC Kenwood Corporation néven működik, és a két eredeti márka termékei továbbra is külön-külön vannak jelen a piacon, miközben kihasználják az egyesülésből adódó szinergiákat és erőforrásokat.
A cég zászlóshajója a Kenwood TS-990, valamint a kisetestvére, a TS-890. Az olcsósított verzió sokkal megengedőbb, mint a Yaesu zanzája, igaz, a cég palettája lassabban, de jobban átgondoltan változik, így ez érthető is. Gondolok itt a TS-890 két vevőjére, a több antennabemenetre, illetve azokra a funkciókra, melyeket a Yaesu jócskán visszavág, ha light sorozatot ad ki.
A 2013-ban napvilágot látott TS-990 elsősorban a legfelső szintű DX’ereket célozza meg. A sorozat a TS-900 készülékkel kezdődött 1973-ban, még a triós márkakorszakban, és négy generáción keresztül fejlődött. A TS-930 1982-ben, a TS-940 1985-ben, a TS-950 pedig 1989-ben jelent meg.
Érdekesség, hogy a Kenwood a megjelenés emlékére 2023-ban Trio néven kiadott egy TS-990 szériát is, de csak három készlet erejéig. Ezeket 200 wattos végfokkal látták el és egy SP-990 hangszórót is csaptak melléjük – ez utóbbival nyilván csak gúnyolódik volt a Yaesu irányába, aki jellemzően nevetséges kiegészítésekkel igyekszik új szériát hirdetni egy-egy régóta futó típusával. Ilyen például az FT-710 mellé adott kis hangszóró, vagy az oldalára csavarozott szíj, amivel hordozni lehet.
A fricskáról csak annyit, hogy tökéletesen lett elhelyezve egy olyan cégtől, ami portfólióját nagyon gondosan, kategóriákban, palettáiban jól tetten érhető fejlesztésekkel alakítja, melyek hosszú-hosszú évekig állják a sarat és vannak piacon – a augusztus végén Tokióban azért várok egy frissítést, de erről majd később.
A Yaesu is észrevette a gyenge szereplését a piacon, és alig látható, de kemény fejlesztésbe kezdett: az FT-710 bár esetlennek tűnik, paramétereiben kiváló rádióra sikeredett, míg az FTdx101 igazi listavezető nagyágyú lett. Ez utóbbi esetében a TS-890 mintáját követve elkészült a kistesó, az FTdx10 is, ami szintén dobogós, méltóan a cég régi nagy híréhez. Bár a véleményem az, hogy egyetlen antennájával és vevőjével kicsit szűkebbre szabták, mint illett volna.