Szervíz: így rohad az FT-857/897 KF szűrője
Amatőr hibát ejtettek a Yaesu mérnökei az azonos alaplapot tartalmazó mobilrádiónál, az FT-857 és a hordozható testvére, az FT-897 esetében. Az AM és FM üzemmód második KF szűrői egy leválasztás hiánya miatt egyszerűen szétrohadnak.
A probléma használattól függően 2-10 év után jelentkezik. A szűrőket kapcsoló dióda egyenáramú előfeszítése okozza a lassan kialakuló hibát, mégpedig azért, mert azt közvetlenül megkapják a 455kHz-es Toko-k, természetesen csak ezen üzemmódok kiválasztása esetén. Érdekes, mert a negyedik szűrő esetében a leválasztókondik a helyükön vannak. A szűrők lapkái ennek következtében korrodálódnak, elrohadnak.
Az ehhez kapcsolódó hibajelenség meglehetősen szerteágazó lehet. Általában óriási zaj tapasztalható lehúzott antennával is, de HG3FUG Gabi például arról számolt be, hogy az erősebb állomások vétele ütközik problémába, míg a távolabbi, kisebb jelű vételnél nem olyan feltűnő a probléma. Persze ez függ a kvarcok előrehaladott állapotától is.
A szűrőkészletet (455E/455G/455H) az e-bay-en jellemzően 3.800-4.000 ezer forintért szerezhetjük be, némi kellemetlenséget csak a nagyobb felületű fólián lévő lábak kiforrasztása okoz a hőelvezetés miatt.
A hibát orvosolni is lehet a panel átvágásával és közvetlenül a szűrők be- és kimeneteihez illesztett egy-egy darab 10 nF kondival. Ne feledkezzünk el példánkban az R1512-es 4,7 k ellenállásról sem, hiszen az a szűrő felé van bekötve. A panelen lévőt kiemelve egy másikkal vezethetjük vissza a kondi mögé a kapcsolt feszültséget.
Ha jól értelmezem a cikket akkor a másik két szűrőnél is meg kell csinálni az átalakítást ( CF 1002 , CF 1003 ) . Kár , hogy annak a terve nincs a leírásban .
Hogy pontosítsam a hozzászólásom : tudom hogy a rajz alapján megállapítható , a D1063 illetve a D1065 kapcsolódiódákról menő ágakba kell tenni az említett 10nF-okat , de teljesebb lenne a leírás , ha azok is ábrázolva lennének …
Főleg azért mert érzésem szerint a 1003 szűrőnél eléggé bele kell nyúlni a panelba … ( r1410 , r1426 a nyákon a szűrő után van ) …
Nem véletlen. Ha részletesebb leírás kell és ezekkel nem tudsz elindulni, inkább ne állj neki barkácsolni. A cél, hogy felhívjam a figyelmet a hibajelenség okára.
Nézzétek meg ezt:
https://www.youtube.com/watch?v=lOQiFFWMHOU
Az alapbaj nem a DC, ugyanez van a Kenwood-ban, amelyik még a raktárban képes volt elromlani. A Toko szűrő higroszkópikus, vizet szív magába, a DC csak gyorsítja az (elektrokorróziós) folyamatot. Magától a DC-től nem rohadna szét.
Murata CWFM455E szűrőt javasol. Egy másik video nem forrasztja be az új szűrőt, hanem lábakra teszi. Negyon előrelátó!
https://www.youtube.com/watch?v=96QD_Rbq6go
https://www.youtube.com/watch?v=fnNK-VFzzaQ
Nekem még nincs bajom, de megyek és beszerzem a Murata szűrőket.
http://www.qsl.net/icom/download/p05e9.pdf
Elnézést, már a küldés után láttam, hogy nem akarsz linket.
Most már késő.
Link nélkül nem tudtam volna amúgy elmondani. Túl hosszú lett volna.
A katalógusban a 34. oldalon vannak a jó szűrők!