Jó hír érkezett azoknak, akik azt hitték, hogy a Yaesu idén már nem tudja megtolni a hülyeségrollert
Egyre többen kínálják a Yaesu FT-710 külső hangszóró nélkül szállított változatát, az FT-710 Field-et. Azonban ha megnézzük, hogy ez mit is takar, ismét csalódni kell.
A Yaesu az elmúlt másfél évtizedben hülyeséget hülyeségre halmoz, mely nyilván nem butaságból ered, hanem azt jelzi, hogy a Vertex Standard amatőröket kiszolgáló leányvállalata annyira nem akar sokat tolni fejlesztésbe, érzik a vetélytársak előnyét és erősségeit.
Az FT-710-ről korábban itt írtam, a hangszórót kicsit háttérbe szorítva, mert hát lássuk be, az egy olyan opció, ami aligha szempont a készülék kiválasztásakor. Csupán a kiegészítő miatt a rádiónak is az AESS nevet adták, most pedig itt a Field.
Tisztázzuk, hogy ezt a toldalékot korábban az FT-1000MP neve mellett dobta be a szebb napokat is megélt gyártó (erről itt olvashatsz), ám akkor a fül nem volt több jó ötletnél számos, valóban hasznos változtatás mellett, amit a típus használói kívántak. Ezek most elmaradtak, és egy kicsinyes ötletre próbálnak építeni valamit.
Az FT-1000MP fogantyúja
Ilyenről most szó sincs, csak egy sima, puritán, sőt, kimondottan igénytelen fül van a 710-hez. Egyetlen nyamvadt fül a rádió oldalán, mintha szempont lenne kitelepülésnél, hogy fél kézzel is táskaként lehessen hordozni a készüléket.
Az FT-710 fogantyúja
Ami igazán megdöbbentő ebben a fejlesztésnek aligha nevezhető módosításban, hogy ez a fül a korábbiakhoz hasonlóan nem is egy süllyesztett, vagy rugósan markolatba húzódó kapaszkodó, hanem két snassz, egyetlen csavarral odahányt, hajlított lemezbe fűzött szalag. Az anyagválasztás viszont tökéletesen illeszkedik a borítékolható cseréhez: annyira igénytelen és gagyi, hogy senki sem fogja sajnálni ledobni.
De eleve: Field?! Mégis ki a fene akar kitelepülni egy olyan rádióval, aminek alsó hangon 2 amper az áramfelvétele???
A jobb esetben gyöngyvászon kapaszkodó legalább felárat nem jelent, mert a jelző votlaképpen nem mást takar, mint azt, hogy ehhez a szériához nem jár a külső hangszóró. Ezért a mínuszért hazai webshopban 8 ezer forinttal kell kevesebbet fizetni, az eleve nagységrendekkel olcsóbb Wimónál pedig további 25 ezret lehet spórolni.
Húúúú, jujjj – ez tényleg nagyon „gagyi” !!!!!!
„De eleve: Field?! Mégis ki a fene akar kitelepülni egy olyan rádióval, aminek alsó hangon 2 amper az áramfelvétele???”
Ezt szerintem nem sikerült megértened: a field day versengést jelent, versenyt, csak a sport felől jött és így szabadban végzett tevékenységet jelöl.
Ha megnézzük az FT-1000 Mark V Field és a sima FT-1000 közti különbséget, ha jól írom a nevüket, elég egyértelmű a szándék: a Field verzió kompaktabb, hordozhatóbb volt – egy bizonyos határig.
Merthogy a sima rádió 200 W-os és külső tápos, a Field verzió pedig 100 W-os és belső, beépített tápos (vagy külső is lehet). Szóval kicsit könnyebb cipelni, de csak ennyi.
Mondjuk, egy ML-1251 vagy ML-400 Field-re kíváncsi lettem volna annak idején. De végül is mindaz kompakt, ami egy tankba befér, nem igaz?
73 ….. Tibor
Ok Tibor, de a field terepet jelent. Nem a versengésből jött, mindig is a qth-n kívül telepített berendezést jelentette.
A field bár mezőt jelent szószerint, de a múszaki életben ez egy szakszó.
Pl a televizó technikában felbontáskor 2 field tartalmaz egy képkockát.
Vagy a rádiótechnikában a térerő mérés, field signal level ..stb
Nem, nem szakszó, hanem erőtér a másik jelentése. A versenyhez épp nincs semmi köze de van még néhány jelentése, szerintem mindenek előtt lapozz fel egy szótárat…
Sziasztok!
Csak 1 kis nosztalgiázás véget én is betársulok ebbe a nagy „field day” magyarázásába.
Ha már szóba került az ML-1251 ne felejtsük el a társát az ML-1250-t sem.Bizons ezek a készülékek szépen be voltak építve a jó öreg Csepel D344 be.Az adó R-118 meg egy másik D344-be.Mi meg az akkri idők (1967-1969) igazi hátizsákos R-350M vittüka hátunkon.Ez tartalék akkummulátorral ellátott igazi QRP készülék volt az RH tartományban.Kb 6W kimenő.Természetesen volt hozzá napelemes tőltő helyett kézi akkummulátor tőltő.És itt jön a Field Day mert ha felküldtek bennünket egy hegyre akkor bizony nem látogatott meg minket senki.Így mondhatom ” szabadok” voltunk a kitelepülés altt.
73!
FUX
Ma aggregátort használnak Usában kitelepüléses rendezvénykor (FD), nem csak akkut,
és a nagyobb teljesítményű rigek mikrobuszban, lakókocsiban parkolnak.
Ezek jó csapatszellem erősítő játékok, amatőr felhasználás, de az igazi kaland mégis csak a zseb-qrp kiránduló stílus.
„Strawberry Fields Forever” („Eperföldek mindörökké”)
(ismétlés)
A field bár mezőt jelent szószerint, de a múszaki életben ez egy szakszó.
Pl a televizó technikában felbontáskor 2 Field tartalmaz egy teljes képkockát.
Vagy a rádiótechnikában a térerő mérés, field signal level ..stb..
(„szakszó”. Értsd, adott szakmai területnél alkalmazott célszerű kifejezés)
Akárhányszor leírhatod, a field akkor sem társul a versenyhez.
Ha nekem írtad, tévedsz, én nem írtam, hogy ez „verseny”.
Csak a „field” szó néhány lehetőségét boncolgattam ide való bulvár szinten, ennyi.
A Field Day egy rádióamatőr aktivitási típus, ahol a játszótársak kitelepülnek,
de olykor néha egybeköthetik versennyel is. Nálunk ez sem nem divat.