A kategóriák útvesztője
Milyen kezdő rádiós ne nézegetné nagy ambíciókkal a versenyeket? Az első, ami érdekli az az, hogy ki is indulhat egy megmérettetésen, ám sokszor csak rövidítésekkel találkozik.
A versenyek kategóriáit a többféleképp határozhatják meg, ám általános, hogy rövidítésekkel jelölik. Ezek a betűszavak minden esetben tartalmazzák az operátorok számát, valamint a használt sávokat, de újabban egyre több kiegészítő jelzéssel is találkozni.
A négybetűs alap jelölés első két tagja a kezelőket jelzi. Az SO – single operator – az egykezelős állomások, míg az MO – multi operator – a többkezelősek, jellemzően klubok vagy versenyállomások kategóriáját fedi le. Azon rádióamatőröket értjük ez alatt, aki azonos QTH-ról dolgoznak.
A második két betű a sávokat jelzi. AB – all band – valamennyi sávon versenyző, míg az SB – single band – egyetlen sávon versenyző állomást jelent. Ez utóbbit gyakran egészítik ki kötőjellel a sávot is jelölve.
Ezeknek megfelelően az SOSB-20 kategóriában olyan egykezelős állomás versenyez, mely csak a 20 méteren létesített összeköttetéseket számolja el végeredményeként.
Mind több versenyen kezdik jelölni a teljesítményt is. Ekkor a nagy teljesítményű, jellemzően több száz vagy kilowattos állomások HP – high power – míg az alacsony, legfeljebb 100 wattos teljesítményű állomások LP – low power – kiterjesztést kapnak.
A versenyek körében kezd divattá válni a megválasztható időtartam is, melyet szintén kötőjellel biggyesztenek a kategória után, általában a 24 órás versenytől eltérően -12 formában.
Nem ritka az életkor meghatározása sem. Általában a 18 éves kor az YM – young man – vízválasztója, míg az OM – old man – saját belátásra van bízva, mint a közelgő európai PSK verseny esetében is.